sandviç panel çatı

Sandviç Panel Taşıma Kapasitesi

Sandviç paneller, iki metal levha arasına yalıtım malzemesi yerleştirilerek oluşturulan yapı malzemeleridir. Çatı, cephe, soğuk hava deposu, hangar gibi çeşitli yapılarda kullanılırlar. Sandviç panellerin taşıma kapasitesi, panelin iç dolgu malzemesinin yoğunluğu, kalınlığı ve metal yüzeylerin formuna bağlıdır.

Sandviç Panel Taşıma Kapasitesini Etkileyen Faktörler

  • İç dolgu malzemesi: Sandviç panellerin iç dolgu malzemesi, poliüretan, poliizosiyonan, mineral yün, EPS (genleştirilmiş polistiren) gibi malzemelerden olabilir. Bu malzemelerin yoğunluğu ve kalınlığı, panelin taşıma kapasitesini doğrudan etkiler. Örneğin, poliüretan dolgulu bir panelin taşıma kapasitesi, mineral yün dolgulu bir panelden daha yüksektir.
  • Metal yüzeyler: Sandviç panellerin metal yüzeyleri, galvanizli sac, alüminyum gibi malzemelerden olabilir. Bu malzemelerin kalınlığı ve formu da panelin taşıma kapasitesini etkiler. Örneğin, trapez formunda galvanizli sac yüzeyli bir panelin taşıma kapasitesi, düz formda galvanizli sac yüzeyli bir panelden daha yüksektir.

Sandviç Panel Taşıma Kapasitesi Hesaplanması

Sandviç panellerin taşıma kapasitesi, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanabilir:

Taşıma Kapasitesi (kN/m2) = 0.15 x İç Dolgu Malzemesi Yoğunluğu (kg/m3) x İç Dolgu Malzemesi Kalınlığı (mm)

Örneğin, 100 mm kalınlığında, 40 kg/m3 yoğunluklu poliüretan dolgulu bir panelin taşıma kapasitesi aşağıdaki gibi hesaplanır:

Taşıma Kapasitesi (kN/m2) = 0.15 x 40 x 100
= 600

Bu panelin, 1 metrekarelik bir alana 600 kN’lik bir yük taşıyabileceği anlamına gelir.

Sandviç Panel Taşıma Kapasitesi Tablosu

Aşağıdaki tabloda, sandviç panellerin taşıma kapasiteleri verilmiştir.

İç Dolgu MalzemesiYoğunluk (kg/m3)Kalınlık (mm)Taşıma Kapasitesi (kN/m2)
Poliüretan30-4050-200180-900
Poliizosiyonan40-5050-200240-1200
Mineral Yün50-15050-150250-1125
EPS20-3050-150100-450

Sandviç Panel Taşıma Kapasitesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  • Sandviç panellerin taşıma kapasitesi ne kadardır?

Sandviç panellerin taşıma kapasitesi, panelin iç dolgu malzemesinin yoğunluğu, kalınlığı ve metal yüzeylerin formuna bağlı olarak değişir. Genel olarak, poliüretan dolgulu panellerin taşıma kapasitesi en yüksektir.

  • Sandviç panellerin taşıma kapasitesini nasıl artırabilirim?

Sandviç panellerin taşıma kapasitesini artırmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

* Panelin iç dolgu malzemesinin yoğunluğunu artırmak
* Panelin iç dolgu malzemesinin kalınlığını artırmak
* Panelin metal yüzeylerinin kalınlığını artırmak
  • Sandviç panellerin taşıma kapasitesini etkileyen başka faktörler var mıdır?

Sandviç panellerin taşıma kapasitesini etkileyen diğer faktörler arasında panelin boyutları, panelin eğimi ve panelin üzerine gelecek yük miktarı yer alır.

Sonuç olarak, sandviç panellerin taşıma kapasitesi, panelin iç dolgu malzemesinin yoğunluğu, kalınlığı ve metal yüzeylerin formuna bağlı olarak değişir. Sandviç panellerin taşıma kapasitesini artırmak için panelin iç dolgu malzemesinin yoğunluğunu, kalınlığını veya metal yüzeylerinin kalınlığını artırmak mümkündür.

6 metreye kadar olan paneller forklift veya vinç aracılığı ile kaldırılabilir. Paketleri kaldırırken, forklift kullanılıyorsa en alttaki panellerin forklift çatalından zarar görmemesine; vinç kayısı kullanılıyorsa panel kenarlarının zarar görmemesine dikkat edilmelidir.6 metreden uzun paneller, vinçle ve bir kaldırma kirişi yardımıyla kaldırılmalıdır.

Genellikle 15 m boya kadar çatı, 8 m uzunluğa kadar cephe panelleri insan gücüyle monte edilebilir. Daha uzun paneller için vinçle montaj yapılmalıdır.

Paketten tek tek panel alırken, birbirinin üzerinden sürükleyerek kaldırılmamalı, köşelerin alttaki sandviç paneli ezmesi engellenmelidir. Panelleri taşırken yan kenarlarından veya metal kulaklarından tutarak kaldırılmamalıdır, deformasyona sebep olabilir.

Panellerin üzerinde koruyucu folyoları varsa, panel montajı yapıldıktan hemen sonra üzerinden çıkarılmalıdır. Eğer panellerin uzun sure stoklanması gerekiyor ise folyonun en çok 2 hafta bekletilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde güneşin etkisiyle metalin üzerine yapışır ve çıkarılamaz.

https://www.sandvicpanelfiyati.com/sandvic-panel-imalatcilari.html

Scroll to Top